Otázka:
Káva v baňce - jak dlouho mohu skladovat?
user223
2015-02-02 14:58:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

V minulosti jsem pomocí francouzského lisu připravil až 2 l kávy a uložil ji do baňky, kterou jsem přinesl na přednášky. Někdy to budu pít i po 5 dnech, ale chutná to docela špatně.

Dvě související otázky: Je špatné pro mé zdraví pít po dvou týdnech? Ztrácí časem kofein?

Tangenciální k vaší otázce, ale možná budete chtít zvážit použití metod studeného vaření, jako je [toddy] (https://toddycafe.com/), abyste vytvořili koncentrát, který můžete držet v lednici několik týdnů. Přidejte asi jednu čtvrtinu koncentrátu do tří čtvrtin vroucí vody a můžete vyrazit.
Dva odpovědi:
Justin C
2015-02-02 23:24:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zde hraje několik faktorů. Teplota, při které se káva vaří, a to, jak dobře baňka udržuje tuto teplotu, jsou primární.

Zatímco káva zůstává horká, hladina kofeinu se sníží. Rychlost bude záviset na teplotě a množství kofeinu, s nimiž je třeba začít (o čemž se podrobně pojednává v dalších otázkách zde).

Když káva ochladí, začne růst bakterií. V jakém okamžiku se tyto bakterie stanou nebezpečnými, záleží nejen na teplotě, ale také na tom, jak čistá byla baňka od začátku a jaká kvalitní voda se používá. Čistá voda z vodovodu v USA, vaření kávy ve velmi čistém francouzském tisku a vložení do neuvěřitelně čisté baňky může trvat dva týdny (i když by to chutnalo hrozně a mělo by málo kofeinu), ale pokud je některý z těchto kroků méně než ideální, existuje dobrá šance na růst bakterií. Někteří lidé zvládnou tyto bakterie bez problémů, jiní mohou onemocnět.

Upravit: Měl bych zdůraznit, že jelikož jsem prozkoumal více, jsem si méně jistý tvrzením týkajícím se hladin kofeinu v průběhu času. Kofein by neměl hořet při žádné teplotě, po kterou je káva ponechána, a neodpařuje se. Takže buď experimenty, které říkají, že hladina kofeinu klesá, jsou špatné, nebo důvod, proč se snižuje, není jasný. Někteří naznačují, že kofein konzumují bakterie, což se váže na to, proč je časem méně bezpečné pít.

Skvělá odpověď. Přinejmenším káva bude hrozná a nestojí za to pít. V nejhorším případě pijete kontaminovanou vodu.
Děkuji, platné body. Myslím, že to už nebudu dělat!
Existují kmeny bakterií, které budou metabolizovat kofein, takže to může přispět. V opačném případě je kofein v roztoku poměrně stabilní a nerozkládá se (myslete na energetické nápoje a limonádu). Za předpokladu, že dáte kávu do uzavřené nádoby (baňky), zatímco je poměrně horká (bez obsahu bakterií nebo s malým množstvím bakterií), pokud by mohla být po určitou dobu bezpečná k pití, bylo by pravděpodobné, že chutná hrozně.
@ChrisinAK - Četl jsem o některých kmenech bakterií, ale našel jsem velmi málo informací o tom, jak rychle rostou a kolik kofeinu konzumují. Jsem si jistý, že je velmi variabilní, ale jistý rozsah by bylo zajímavé vědět.
Myslím, že ten, o kterém jsem četl studii, byl kmen pseudomonas a věřím, že ve skutečnosti metabolizoval kofein na kyslík.
Mayo
2015-02-02 22:51:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pili byste o 2 týdny později čistou vodu z nádoby? Pokud ne, nedělejte to s kávou.

Dokončil jsem napůl vypité lahve s vodou a zjistil jsem, že voda je zatuchlá. Na základě Chrise v komentáři AK však budu muset svoji odpověď přehodnotit.

Velmi pravidelně piji „starou“ vodu, která je v uzavřené nádobě. Baňka o velikosti growleru na mém stole byla ve skutečnosti pravděpodobně naposledy naplněna před více než měsícem a já z ní i dnes usrkávám. Určitě nechutí čerstvě, ale je to v pořádku.

Tato novinka mění rovnici.

Předpokládám, že každá „čistá voda“, kterou kupujete v lahvích, je starší než dva týdny.
Odpovídá na první, ale ne na druhou. Bez ohledu na to jsem o tom takhle neuvažoval (což je dost trapné) (+ 1)
@ChrisinAK- Pokaždé, když jsem začal pít půl vypité láhve balené vody, všiml jsem si rozdílu v chuti. O dva týdny později je určitě rozdíl. Pokud jste někdy nechali na pultu na týden šálek kávy (jet na dovolenou), vrátíte se a uvidíte, jak na něm rostou bakterie.
Šálek kávy otevřený do vzduchu se hodně liší od uzavřené baňky nebo nádoby. Velmi pravidelně piji „starou“ vodu, která je v uzavřené nádobě. Baňka o velikosti growleru na mém stole byla ve skutečnosti pravděpodobně naposledy naplněna před více než měsícem a já z ní i dnes usrkávám. Určitě nechutí čerstvě, ale je to v pořádku.
Kdokoli jiný připomněl „Znamení“, film M. Night Shyamalan?


Tyto otázky a odpovědi byly automaticky přeloženy z anglického jazyka.Původní obsah je k dispozici na webu stackexchange, za který děkujeme za licenci cc by-sa 3.0, pod kterou je distribuován.
Loading...